Destek Hattı:

+90 507 248 42 50

DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ

İçerik Gelecek

İçerik Gelecek

Ajans Adı Ahiler Kalkınma Ajansı
Kısaltma AHİKA
Bölge Adı TR71 (NEVŞEHİR - AKSARAY - KIRIKKALE - KIRŞEHİR - NİĞDE)
Ajans Adı Ankara Kalkınma Ajansı
Kısaltma ANKARAKA
Bölge Adı TR51 (ANKARA)
Ajans Adı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Kısaltma BAKA
Bölge Adı TR61 (ISPARTA - ANTALYA - BURDUR )
Ajans Adı Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı
Kısaltma BAKKA
Bölge Ad TR81 (ZONGULDAK - BARTIN - KARABÜK)
Ajans Adı Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı
Kısaltma BEBKA
Bölge Adı TR41 (BURSA - ESKİŞEHİR - BİLECİK)
Ajans Adı Çukurova Kalkınma Ajansı
Kısaltma ÇKA
Bölge Adı TR62 (ADANA - MERSİN)
Ajans Adı Dicle Kalkınma Ajansı
Kısaltma DİKA
Bölge Adı TRC3 (MARDİN - BATMAN - SİİRT - ŞIRNAK)
Ajans Adı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı
Kısaltma DOĞAKA
Bölge Adı TR63 (HATAY - KAHRAMANMARAŞ - OSMANİYE)
Ajans Adı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
Kısaltma DAKA
Bölge Adı TRB2 (VAN - BİTLİS - HAKKARİ - MUŞ)
Ajans Adı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı
Kısaltma DOKA
Bölge Adı TR90 (TRABZON - ARTVİN - GİRESUN - GÜMÜŞHANE - ORDU - RİZE)
Ajans Adı Fırat Kalkınma Ajansı
Kısaltma FKA
Bölge Adı TRB1 (MALATYA - BİNGÖL - ELAZIĞ - TUNCELİ)
Ajans Adı Güney Ege Kalkınma Ajansı
Kısaltma GEKA
Bölge Adı TR32 (DENİZLİ - AYDIN - MUĞLA)
Ajans Adı Güney Marmara Kalkınma Ajansı
Kısaltma GMKA
Bölge Adı TR22 (BALIKESİR - ÇANAKKALE)
Ajans Adı İstanbul Kalkınma Ajansı
Kısaltma İSTKA
Bölge Adı TR10 (İSTANBUL)
Ajans Adı İpekyolu Kalkınma Ajansı
Kısaltma İKA
Bölge Adı TRC1 (GAZİANTEP - ADIYAMAN - KİLİS)
Ajans Adı İzmir Kalkınma Ajansı
Kısaltma İZKA
Bölge Adı TR31 (İZMİR)
Ajans Adı Karacadağ Kalkınma Ajansı
Kısaltma KARACADAĞ
Bölge Adı TRC2 (DİYARBAKIR - ŞANLIURFA)
Ajans Adı Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı
Kısaltma KUZKA
Bölge Adı TR82 (KASTAMONU - ÇANKIRI - SİNOP)
Ajans Adı Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı
Kısaltma KUDAKA
Bölge Adı TRA1 (ERZURUM - BAYBURT - ERZİNCAN)
Ajans Adı Mevlana Kalkınma Ajansı
Kısaltma MEVKA
Bölge Adı TR52 (KONYA - KARAMAN)
Ajans Adı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı
Kısaltma ORAN
Bölge Adı TR72 (KAYSERİ - SİVAS - YOZGAT)
Ajans Adı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı
Kısaltma OKA
Bölge Adı TR83 (SAMSUN - AMASYA - ÇORUM - TOKAT)
Ajans Adı Serhat Kalkınma Ajansı
Kısaltma SERKA
Bölge Adı TRA2 (KARS - AĞRI - ARDAHAN - IĞDIR)
Ajans Adı Trakya Kalkınma Ajansı
Kısaltma TRAKYAKA
Bölge Adı TR21 (TEKİRDAĞ - EDİRNE - KIRKLARELİ)
Ajans Adı Zafer Kalkınma Ajansı
Kısaltma ZAFER
Bölge Adı TR33 (KÜTAHYA - AFYONKARAHİSAR - MANİSA - UŞAK)

KOSGEB – GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK

Bu destek programının amacı girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır. Destek programı kapsamında kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği sağlanır


- Destek programının süresi, başvurunun uygulama birimi tarafından uygun bulunarak onaylandığı tarihten itibaren iki yıldır.
- İşletme/girişimci bu destek programından sadece bir kez faydalanabilir.
- Girişimcilik Destek Programından, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Yeni Girişimci Programından veya İleri Girişimci Destek Programından yararlanan girişimci/işletme bu destek programından yararlanamaz.


Kuruluş Desteği

Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.


Performans Desteği

Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 TL’ye kadar, ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.


Sertifika Desteği

Sertifika desteği kapsamında, girişimcinin kurduğu işletme için gerekli mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeler (işletme sahibi için işletme kuruluş tarihinden önce en geç bir yıl öncesini kapsayacak şekilde) çerçevesinde; girişimcinin kurduğu işletmede çalışan personeli için (işletme kuruluş tarihinden itibaren) işletmeye destek oranı uygulanmaksızın geri ödemesiz olarak toplam 5.000TL’ye kadar destek sağlanır.


KOSGEB – İLERİ GİRİŞİMCİLİK

Bu destek programının amacı ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır.

- Destek programının süresi, başvurunun uygulama birimi tarafından uygun bulunarak onaylandığı tarihten itibaren iki yıldır.
- İşletme/girişimci bu destek programından sadece bir kez faydalanabilir.
- Girişimcilik Destek Programından, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Yeni Girişimci Programından veya İleri Girişimci Destek Programından yararlanan girişimci/işletme bu destek programından yararlanamaz.


Kuruluş Desteği

Kuruluş desteği kapsamında, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır.


Performans Desteği

Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, destek programının uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 TL’ye kadar, ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 TL’ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 TL’ye kadar destek sağlanır.


Makine, Teçhizat Ve Yazılım Desteği

Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında işletmeye, makine ve teçhizat giderleri ile yazılım lisans bedeli veya zaman sınırlı lisans kullanım bedeli için geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 100.000 TL’dir. Ancak, işletmenin orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 300.000 TL’dir. Makine, teçhizat ve yazılım desteği için destek oranı %75’tir.
Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranına % 15 ilave edilir.


Mentörlük, Danışmanlık Ve İşletme Koçluğu Desteği

Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamında geri ödemesiz olarak 10.000 TL’ye kadar destek sağlanır. Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği için destek oranı %75’tir.


Sertifika Desteği

Sertifika desteği kapsamında, girişimcinin kurduğu işletme için gerekli mesleki ve teknik sertifika ve buna benzer belgeler (işletme sahibi için işletme kuruluş tarihinden önce en geç bir yıl öncesini kapsayacak şekilde) çerçevesinde; girişimcinin kurduğu işletmede çalışan personeli için (işletme kuruluş tarihinden itibaren) işletmeye destek oranı uygulanmaksızın geri ödemesiz olarak toplam 5.000TL’ye kadar destek sağlanır


KOSGEB – AR-GE VE İNOVASYON DESTEK PROGRAMI

Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programın amacı, desteklenecek araştırma-geliştirme ve inovasyon projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretmelerini sağlamaktır


Program Kapsamında Verilen Destekler

Program kapsamında, kurul kararı ile aşağıda yer alan destekler verilir.

a) Kira Desteği

1) Girişimci olarak proje başvurusu yapan işletmeye ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından sağlanan ARGE desteklerinden yararlanarak işletmesini kuran girişimcilere, proje süresince teknopark sınırları içinde yer alması durumunda aylık azami 1.250 TL olmak üzere toplam 30.000 TL, teknopark sınırları dışında yer alması durumunda aylık azami 1.000 TL olmak üzere toplam 24.000 TL geri ödemesiz kira desteği verilebilir.


b) Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım Ve Hizmet Alımı Giderleri Desteği

1) Proje iş planında yer alan ve Kurul tarafından uygun bulunan deneme amaçlı hammadde, makine, teçhizat, donanım, yazılım ve dışarıdan sağlanan hizmet/işçilik giderleri kapsamında; yararlanıcıya geri ödemesiz olarak üst limit 150.000 TL, geri ödemeli olarak da üst limit 300.000 TL destek sağlanır.


c) Personel Gideri Desteği

1) Personel gideri desteği kapsamında, projede çalışan personel, işletmesini sermaye şirketi statüsünde kuran girişimcinin kendisi ve projede görevli bir ortağı için geri ödemesiz olarak %100 destek sağlanır.

2) Personel giderleri için; asgari geçim indirimi dahil net asgari ücret tutarı temel girdi olmak üzere bu programın uygulama esaslarında belirlenen hesap yöntemi ve limitlere göre belirlenen tutarda destek sağlanır

3) Desteklenecek personel sayısına, niteliğine ve süresine Kurul karar verir. Personel Gideri Desteği için yeni istihdam şartı aranmaz.

4) Desteğin üst limiti geri ödemesiz olarak 150.000 TL’dir.


d) Proje Geliştirme Desteği

İşletmelere projeleri kapsamında; danışmanlık, eğitim, sınai mülkiyet ve fikri mülkiyet hakları başvurusu ve/veya tescili, tanıtım, yurtiçi ve yurtdışı kongre/konferans/fuar ziyareti/teknolojik işbirliği ziyareti, test-analiz ve belgelendirme giderleri için toplam üst limit 100.000 TL geri ödemesiz destek sağlanır


e) Başlangıç Sermayesi Desteği

1) Bu destekten; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden ar-ge desteği almaya hak kazanan girişimciler ile bunlardan işletmesini kuranlar, üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini başvuru tarihinden en çok 5 yıl önce almış olanlar ile öğretim elemanları yararlanabilir. Bu destek, belirtilen kriterleri sağlayan girişimcilerin işletme kuruluşu giderleri ile ofis donanım giderleri için verilir.

2) Destek üst limiti geri ödemesiz 20.000 TL olup, destek oranı % 100’dür.


KOSGEB - KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI

(a) Ar-Ge/yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini

(b) Orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin yerli sanayi tarafından üretimini ve ticarileştirilmesini

sağlamak amacıyla işletmelerce gerçekleştirilecek yatırımları desteklemektir.

1. Ar-Ge/yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla yapılan başvurularda düşük ve orta düşük teknoloji alanlarında verilecek desteklerin üst limiti geri ödemeli 700.000 (yediyüzbin) TL ve geri ödemesiz 300.000 (üçyüzbin) TL olmak üzere toplam 1.000.000 (birmilyon) TL’dir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında verilecek desteklerin üst limiti geri ödemeli 3.500.000 (üçmilyonbeşyüzbin) TL ve geri ödemesiz 1.500.000 (birmilyonbeşyüzbin) TL olmak üzere toplam 5.000.000 (beşmilyon) TL’dir.

2. Orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin yerli sanayi tarafından üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla yapılan başvurularda desteklerin üst limiti geri ödemeli 4.200.000 (dörtmilyonikiyüzbin) TL ve geri ödemesiz 1.800.000 (birmilyonsekizyüzbin) TL olmak üzere toplam 6.000.000 (altımilyon) TL’dir.

Ayrıca erken ödeme talebinde uygulanan üst limitlerde Erken ödeme tutarı, desteklemeye ilişkin ilk kurul kararında belirtilen tahmini geri ödemeli destek tutarının %35 (otuz beş)’ini geçemez ve her hâlükârda destek üst limitinin %25 (yirmi beş)’ini aşamaz.” hükmü ile uyumlu olacak şekilde “Cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünler” kapsamında gelen başvurular için tahmini geri ödemeli destek tutarında 4 milyon 200 Bin TL dikkate alınacaktır.

Başvuru Şartları

1. (a) bendi kapsamında yapılan başvurular için;

En çok 5 yıl önce alınmış Ar-Ge projesini tamamlandığını gösterir aşağıdaki belgelerden birine sahip olan
- KOSGEB ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, kanunla kurulan vakıflar veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan,
- Patent belgesi ile koruma altına alınan,
- Doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan,
- Teknolojik Ürün (TÜR) Deneyim belgesi alan,
- prototip çalışması tamamlanmış ürün için yapılması esastır. Ürün sahibi işletmeler veya ürünün fikri sınai mülkiyet ve telif haklarını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler başvurabilir.

2. (b) bendi kapsamında yapılan başvurular için;

a) Üretilecek ürünün; orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alması,
b) Üretilecek ürünün cari işlemler hesabına katkı sağlaması,
c) Yatırım projesi bütçesinin 10.000.000 (on milyon) TL’yi geçmemesi,
d) Başvuru sahibi işletmenin paydaş ile başvuruda bulunması
esastır.


KOSGEB - YURT DIŞI PAZAR DESTEK PROGRAMI

Programın Genel Amacı

- KOBİ'lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek,
- KOBİ'lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak,
- KOBİ'leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek,
- İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak,
- E-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmak


Desteklenecek Proje Giderleri

a) Personel gideri desteği
b) Yazılım ve donanım giderleri desteği
c) Tanıtım giderleri desteği
ç) Yurt dışı fuar ve seyahat giderleri desteği
d) Test analiz ve belgelendirme giderleri desteği
e) Hizmet alımı giderleri desteği


Uygun Başvuru Sahipleri

- Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekir.
- Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin, başvuru tarihi itibariyle son mali yılda bilanço esasına göre defter tutmuş olması ve son mali yıl verilerinin onaylı olması gerekir.
- İşletmenin başvuru tarihi itibarı ile Yurt İçi Marka Tescil Belgesi'ne sahip olması gerekir.
- İşletmenin proje bütçesi, son onaylı mali yılın net satış hasılatını aşamaz
- İşletmenin son onaylı mali yılda ihracat yapmış olması gerekir. Ancak imalat sektöründe veya Öncelikli Teknoloji Alanları Tablosunda yer alan sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde bu şart aranmaz.


Programla İlgili Önemli Hususlar

- İşletme bu programdan 1 kez yararlanabilir.
- Proje başvurusu en az 3 farklı gider grubundan oluşmalıdır.
- Mali kayıtlardaki ana faaliyet kodu, Öncelikli Teknoloji Alanları Tablosunda yer alan orta-yüksek teknolojili sektörde olan işletmelere 5 puan, yüksek teknolojili sektörde olan işletmelere ise 10 puan ilave edilir
- İşletmeye, proje kapsamında en fazla 2 personel için destek verilebilir.
- Bu destek kapsamında işletmede yabancı uyruklu personel de istihdam edilebilir.
- İşletmenin yerli malı belgesi olan yazılım için destek talep etmesi durumunda, geri ödemesiz destek oranına %15 ilave edilir ve geri ödemeli destek oranı aynı oranda azaltılır.


Destek Miktarı

- Destek oranı, personel gideri hariç olmak üzere %70 (yetmiş) geri ödemesiz, %30 (otuz) geri ödemeli olarak uygulanmaktadır.
- Proje kapsamında verilecek desteğin üst limiti; 210.000.-TL'si geri ödemesiz, 90.000.-TL'si geri ödemeli olmak üzere toplam 300.000.- TL'dir.


KOSGEB - İŞLETME GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI

Bu programın amacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Destek Programının Süresi

Destek programının süresi işletme için 2 (iki) yıldır.

İşletmeler, destek programının tamamlandığı tarihten itibaren, bir defaya mahsus olmak üzere, başvuru yapması şartı ile destek programından yeniden yararlanabilir


Destek Programı Kapsamındaki Destekler

MADDE 7 - (1) Destek programı kapsamında sağlanacak geri ödemesiz destekler aşağıda belirtilmiştir.

a) Yurt içi fuar desteği
b) Yurt dışı iş gezisi desteği
c) Nitelikli eleman istihdam desteği
ç) Tasarım desteği
d) Sınai mülkiyet hakları desteği
e) Belgelendirme desteği
f) Test ve analiz desteği
g) Enerji verimli elektrik motorları değişimi desteği
ğ) Bağımsız değerlendirme desteği
h) Model fabrika desteği

Yatırım teşvik belgesi alımı ile KDV muafiyeti, Gümrük vergisi muafiyeti, sigorta pirimi desteği, faiz desteği, gelir vergisi indirimi, yatırım yeri tahsisi desteği kapsamında yatırımınızın %50’sine yakın destek ya da indirim alabilirsiniz.

Program, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi programı ile ilgili aşağıdaki konuları kapsar.


A- Ekonomik yatırımlar,

B- Toplu basınçlı sulama sistemi yatırımları.


A- Ekonomik yatırımlara yönelik yatırım konuları şunlardır:


  • * Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırımlar,
  • * Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar,
  • * Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırımlar,
  • * Alternatif enerji kaynakları kullanan seraların yapımına yönelik yeni yatırımlar,
  • * Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretimine yönelik yatırımlar, hibe desteği kapsamında değerlendirilir.
  • * Un, karma yem ve zeytinyağı konularında yeni yatırım tesisi başvuruları kabul edilmez.
  • * Koyun, keçi ve manda konularında modern sabit yatırım projeleri desteklenir. n, keçi ve manda konularında sabit yatırım projeleri desteklenir.

Toplu basınçlı sulama sistemi yatırımları

Kamu kurumlarınca yapılmış mevcut sulama tesislerinin basınçlı sulama tesisine dönüştürüldüğü, toplu basınçlı sulama tesisi yatırımlarına yönelik proje başvurularını kapsar.

Yeni sulama tesisi yapım projelerine hibe desteği verilmez.Su kaynağından suyun alınması amacıyla tesis edilecek su alma yapıları ve yeni kuyu açılması faaliyetini kapsayan proje başvuruları kabul edilmez.


Uygulama illeri

Program çerçevesinde 81 ilde yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edilir.


Yatırım süresi

Yatırım projeleri, 31/7/2012 tarihine kadar tamamlanmalıdır.


BAŞVURU SAHİPLERİNDE ARANACAK ÖZELLİKLER:

– Bu Tebliğin 9 uncu maddesinde belirtilen yatırım konularını gerçekleştirmek üzere hazırlanacak proje başvuruları gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılır.

– Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekir.


Başvuru sahibi tüzel kişilerde aranacak özellikler :

Küçük ve orta ölçekli şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar.


Toplu basınçlı sulama sistemi yatırım projelerine başvurabilecek kurum ve kuruluşlar:

Toplu basınçlı sulama sistemi yatırım proje teklifleri için, mutlaka Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden ve /veya İl Özel İdaresinden yatırımın yapılabilirliğine ilişkin uygun görüş yatırımcılar tarafından başvuru tarihinden önce alınmalı ve proje başvuruları ile ibraz edilmelidir.


HİBEYE ESAS PROJE TOPLAM TUTARLARI VE DESTEK ORANLARI

Ekonomik yatırım konularında yatırım tutarı ve destekleme oranı :

– Ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 150.000 Türk Lirasını, tüzel kişi başvuruları için ise 600.000 Türk Lirasını geçemez.

– Hibeye esas proje tutarının % 50 sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50 si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür.

– Proje bütçesi KDV hariç hazırlanır.


Toplu basınçlı sulama sistemi projeleri yatırım tutarı ve destekleme oranı :

– Köylere hizmet götürme birlikleri ve sulama kooperatiflerince; hibeye esas proje tutarı 600.000 Türk Lirasını geçemez.

– Köylere hizmet götürme birlikleri ve sulama kooperatiflerince hazırlanan projelere hibeye esas proje tutarının % 75’ine hibe yoluyla destek verilir.


Hibe desteği verilen proje gider kalemleri :

Yatırım uygulamalarına ait;

a) İnşaat işleri alım giderlerine,

b) Makine, ekipman ve malzeme alım giderlerine,

hibe desteği verilir.

içerik Gelecek